خرید(مبانی نظری وپیشینه در مورد گروه درمانی شناختی رفتاری)

فصل دوم پایان نامه روانشناسی در مورد گروه درمانی شناختی رفتاری ,مبانی نظری وپیشینه در مورد گروه درمانی شناختی رفتاریمبانی نظری وپیشینه در مورد گروه درمانی شناختی رفتاری|41016353|ghe1723868|
این مطلب در مورد فایل دانلودی با موضوع مبانی نظری وپیشینه در مورد گروه درمانی شناختی رفتاری می باشد.

فصل دوم تحقیق روانشناسی در مورد گروه درمانی شناختی رفتاری

در 29 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

توضیحات: فصل دوم تحقیق کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو تحقیق

توضیحات نظری کامل در مورد متغیر

پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از متن مبانی نظری و پیشینه چارچوب نظری تحقیق روانشناسی با موضوع گروه درمانی شناختی رفتاری

2-1. گروه درمانی شناختی- رفتاری

2-1-1 گروه درمانی

گروه درمانی، یک فرایند روانی است که در آن یک متخصص آموزش دیده ... با استفاده از تعامل هیجانی گروههای کوچک و بسیار حساب شده سعی می کند مشکلات شخصیتی افراد را اصلاح نماید (تاد و بوهارت، 2000؛ فیروز بخت، 1392).

گروه درمانی در طی جنگ جهانی دوم در پاسخ به کمبود پرسنل آموزش دیده برای ارایه درمان فردی، پدید آمد. در ابتدا، درمانگر گروه نقش سنتی درمانی را به عهده می گرفت و عمدتا با گروه قلیلی از مراجعان که مشکل مشترکی داشتند کار می کرد. به تدریج، رهبران نقش ها و رویکرد های مختلف در این زمینه را مورد بررسی قرار دادند. با گذشت زمان، متخصصان دریافتند که موقعیت گروه فرصت های درمانی منحصر به فردی را فراهم می آورد. تبادل های صورت گرفته میان اعضا یک گروه درمانی به عنوان وسیله ای موثر در ایجاد این تغییر و تحول در نظر گرفته می شود. این تعامل حمایت، توجه، مواجهه و سایر خصوصیاتی را ارایه می کند که در درمان فردی یافت نمی شود. اعضا در بافت گروه، می توانند مهارت های اجتماعی جدیدی را تمرین کنند و بخشی از اطلاعات جدید خود را مورد استفاده قرار دهند (کوری و کوری، 1992؛ بهاری، رنجگر، حسین شاهی برواتی، میر هاشمی و نقشبندی،1392).

گروه درمانی در مقایسه با درمان انفرادی از لحاظ وقت و هزینه مقرون به صرفه تر است. در این روش افراد بیشتری شرکت می کنند و درمان می شوند. در ضمن گروه فرصتی برای آموزش های میان فردی فراهم می آورد. از آنجا که اکثر مشکلات افراد با روابط میان فردی آنان مرتبطند، حداقل این افراد تا حدی در حضور سایر اعضای گروه می توانند مشکلاتشان را به طور مستقیم حس و تجربه کنند و جو لازم برای حل و فصل آنها فراهم آید. تجربه های گروهی به واقعیت زندگی روزمره مراجعان نزدیکترند. پس در گروهها فرصت بیشتری برای تعامل و آزمایشگری میان فردی و بازخورد گرفتن وجود دارد. به تعبیر دیگر در درمان های انفرادی، فرصت های یادگیری در گروهها یا پیش نمی آید یا اگر پیش می آید خیلی کمتر است. برای برخی از مراجعان گروه درمانی درمان مناسب است نه درمان انفرادی(تاد و بوهارت، 2000؛ فیروز بخت، 1392).

به طور کلی افراد به منور بر طرف کردن نشانه های ویژه یا مشکلات روانی مانند افسردگی، مشکلات جنسی، اضطراب و اختلال های روان تنی در گروه درمانی شرکت می کنند. بعضی از گروههای درمانی به این منظور تشکیل شده اند که اختلال هیجانی یا رفتاری خاصی را که کارکرد افراد را محدود کرده است، اصلاح کنند. بنابراین، بسیاری از افراد این گروهها نیازمند درمان اصلاحی هستند تا رشدی و بازدارنده. در گروه درمانی عوامل ناهشیار و گذشته فرد بازسازی جنبه های اصلی شخصیت مورد توجه قرار می گیرد. بنابراین طول مدت گروههای درمانی در مقایسه با روش های دیگر به مراتب بیشتر است(کوری و کوری، 1992؛ بهاری و همکاران،1392).

در اجرای گروههای درمانی از روش های مختلفی استفاده می شود؛ این روش ها شامل موارد زیر هستند: فنون مربوط به ایحاد بازگشت به تجربه های گذشته، روش های کار با پویه های ناهشیار، و شیوه های برای کمک به اعضا در جهت تجربه دوباره موقعیت های آسیب زا به طوری که تخلیه هیجانی رخ دهد. درمانگرمعمولا به خلق جوی علاقمند است که درک و بررسی موضوع مشکل را تسریع کند. فرایند حل و فصل مشکلات روانی که در تجربه های گذشته ریشه دارد، اغلب شامل بررسی رویاها، تفسیر مقاومت، شیوه رویارویی با انتقال و کمک به اعضا در جهت ایجاد یک دورنمای جدید از مسایل حل نشده با افراد مهم زندگی است (کوری و کوری، 1992؛ بهاری و همکاران،1392).

2-5-1. گروه درمانی مبتنی بر رویکرد های فردی

گروههای رفتاری. هدف از اجرای رفتار درمانی گروهی، فراگیری مهارت های جدید و یادگیری زدایی رفتارهای مخرب و قدیمی است....

...


مطالب دیگر:
🔗دانلود طرح توجیهی: تولید کبریت🔗دانلود طرح توجیهی: تولید ماکو و چوب ضربه🔗دانلود طرح توجیهی: تولید محصولات ساخته شده از MDF شا🔗دانلود طرح توجیهی: تولید لایه روی پوشک و نوار بهداشتی🔗دانلود طرح توجیهی: تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی🔗دانلود طرح توجیهی: تولید خمیر کاغذ فلوتینگ از کاه و کلش🔗دانلود طرح توجیهی: تولید کارتن از ورق آماده🔗دانلود طرح توجیهی: تولید کاغذ سنباده🔗دانلود طرح توجیهی: تولید کاغذ فلوتینگ🔗دانلود طرح توجیهی: تولید کاغذ کاربن🔗دانلود طرح توجیهی: تولید درب پیش ساخته🔗دانلود طرح توجیهی: تولید چوب خشک کنی صنعتی🔗دانلود طرح توجیهی: تولید آلفا سلولز از باگاس و سایر ضایعات کشاورزی🔗دانلود طرح توجیهی: تولید عکس برگردان کاغذی🔗دانلود طرح توجیهی: بازیافت و تولید ظروف پلی اتیلن🔗دانلود طرح توجیهی: تولید ظروف چینی🔗دانلود طرح توجیهی: طرح خشک کردن ذرت🔗دانلود طرح توجیهی: بسته بندی و فراوری روغن زیتون🔗دانلود طرح توجیهی: تولید ضد یخ گازوییل🔗دانلود طرح توجیهی: تولید كود شيميايي و سريشم از ضایعات کشتارگاه با ظرفيت 400 تن در سال🔗دانلود طرح توجیهی: پرورش و نگهداري زنبور عسل به ظرفیت 1250 کندو🔗دانلود طرح توجیهی: پرورش و نگهداري زنبور عسل به ظرفیت 1000 کندو🔗دانلود طرح توجیهی: تولید یراق آلات با ظرفیت 600 تن در سال🔗دانلود طرح توجیهی: تولید نمک ید دار🔗دانلود طرح توجیهی: کشت یونجه و تولید علوفه به مساحت 100 هکتار